Opis gminy  

 

Opis gminy

 
"GminaGmina Oława będąca częścią powiatu oławskiego usytuowana jest w nizinnej części Dolnego Śląska, na południowo-wschodnim skraju województwa dolnośląskiego, w dolinie Odry i Oławy. Należy do najcieplejszych rejonów w kraju, z łagodnymi, krótkimi zimami i wysokimi temperaturami w lecie.

Najwyższymi walorami przyrodniczymi wyróżniają się tereny w pradolinie Odry, z bardzo rzadkimi w skali kraju łęgami i olsami. Atrakcją są rezerwaty przyrody: Zwierzyniec, Grodziska Ryczyńskie, Leśna Woda i Kanigóra, z drzewostanem liczącym od 80 do 250 lat oraz unikatową florą. Znajdują się tu także pomniki przyrody oraz obszar specjalnej ochrony ptaków „NATURA 2000”, zamieszkiwany m.in. przez bociana czarnego, kanię rdzawą, jastrzębia i pustułkę. Planuje się tu utworzenie Nadodrzańskiego Parku Krajobrazowego.

Grodziska Ryczyńskie to rezerwat przyrodniczo-archeologiczny z pozostałościami prehistorycznego grodu o powierzchni majdanu ok. 500 m. i z 5-metrowymi wałami o obwodzie 360 m. Na początku XII w. stał tu potężny kasztel, trwają prace nad jego rekonstrukcją.

"OleśnicaMamy 275 stanowisk archeologicznych dokumentujących osadnictwo od pradziejów po późne średniowiecze. Są też zabytkowe kościoły i krzyże pokutne, zespoły pałacowe w Jakubowicach i w Oleśnicy Małej (z mauzoleum) oraz wiatrak-holender w Owczarach. Do ewidencji zabytków wpisano 303 obiekty, głównie dwory, spichlerze i cmentarze, oraz urządzenia śluzy Lipki z początku XX w.

Miłośników historii zaciekawi legenda templariuszy związana z pałacem w Oleśnicy Małej. Czekają też liczne łowiska oraz trasy turystyczne. Szlak czerwony prowadzi z Oławy, przez Grodzisko Ryczyńskie do Jelcza-Laskowic. Na Smortawie wytyczono szlak kajakowy. Jest też, oznaczona symbolem muszli, droga św. Jakuba, odtwarzająca średniowieczne trakty pątnicze do grobu męczennika w Santiago de Compostela.

W Bystrzycy - przedwojennym niemieckim kurorcie - znajduje się ośrodek wypoczynkowy z kempingami, boiskami do gier i placami zabaw. Stadion w Gać dysponuje trybunami i oświetleniem. W Marcinkowicach jest kort tenisowy. Przy 5 szkołach są sale sportowe, w Oławie i Bystrzycy boiska ze sztuczną trawą, a w Bystrzycy (znanym ośrodku biegowym) - stadion lekkoatletyczny z tartanową nawierzchnią. W gminie działają ośrodki jeździeckie, ludowe zespoły artystyczne, orkiestra dęta oraz ośrodek "Strefapantomimy w Drzemlikowicach.

Centrum przemysłowo-usługowym są Strefy Aktywności Gospodarczej w Stanowicach i Godzikowicach, gdzie powstają zakłady z kapitałem krajowym i zagranicznym.

Rozwojowi gospodarki i turystyki sprzyja bliskość Wrocławia z jego lotniskiem oraz granicy polsko-czeskiej. Ponadto przez gminę przebiega linia kolejowa Wrocław - Kraków - Medyka oraz autostrada A4 i droga krajowa 94 Wrocław - Opole, a Odra stanowi szlak żeglugowy dla transportu towarów. Zalety gminy dostrzegają mieszkańcy aglomeracji wrocławskiej, którzy coraz częściej osiedlają się w podoławskich miejscowościach (nie bez znaczenia są tu również atrakcyjne ceny nieruchomości).          
 
Liczba odwiedzin : 1231
Podmiot udostępniający informację : Urząd Gminy Oława
Osoba wprowadzająca informację : Joanna Szulżyk
Osoba odpowiedzialna za informację : Joanna Szulżyk
Czas wytworzenia: 2007-07-24 13:21:00
Czas publikacji: 2015-08-27 08:35:10
Data przeniesienia do archiwum: Brak