Czad i ogień – obudź czujność! - Inforamcja Państwowej Straży Pożarnej 

 

 

Idzie jesień…

Sezon jesienno-zimowy to okres, w którym strażacy odnotowują zwiększoną ilość interwencji przy pożarach mieszkań oraz wzrost liczby osób poszkodowanych w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Oczywiście, z tymi zagrożeniami mamy do czynienia przez cały rok ale gdy temperatury za oknem spadają, szczelnie zamykamy okna i uruchamiamy urządzenia grzewcze. Zamiast na długie spacery, częściej decydujemy się na pozostanie w ciepłym mieszkaniu. W swoich mieszkaniach bowiem czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Tylko, czy na pewno jest w nich bezpiecznie?

Statystyki Państwowej Straży Pożarnej pokazują, że pożary budynków mieszkalnych (jedno i wielorodzinnych) stanowią mniejszość wszystkich pożarów. Jednak, patrząc na liczbę ofiar śmiertelnych, można zauważyć, że blisko 95% osób, które zginęły w pożarze, zginęły właśnie w swoim mieszkaniu lub domu. Co roku ofiar tych jest ponad pół tysiąca. Gdy dodamy blisko cztery tysiące osób poszkodowanych, widać jak wielka jest skala tego problemu.

Czy tragedii można uniknąć?

W ponad 70% przypadków przyczyną śmierci jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Zwykle więc to dym, a nie ogień zabija ludzi. Nie zawsze jest on bowiem odpowiednio szybko zauważony. Po pierwsze, dlatego że na początku bywa niewidoczny, a po drugie – pożary często powstają, gdy mieszkańcy już śpią. Straż pożarna najczęściej otrzymuje zgłoszenie o pożarze, gdy jest on już rozwinięty. I niestety, mimo szybkiej akcji ratowniczej, pomoc przychodzi zbyt późno…

Dzięki prowadzonej od kilku lat kampanii informacyjnej oraz współpracy z Samorządem, w wielu mieszkaniach są już czujki dymu – niewielkie urządzenia, zasilane baterią, łatwe w montażu (wystarczy przymocować je do sufitu). Urządzenia te wykrywają nawet niewielkie ilości dymu i w porę ostrzegają nas o niebezpieczeństwie. Pozwala to bezpiecznie opuścić zagrożone mieszkanie i szybko wezwać strażaków. Kraje w których istnieje prawny obowiązek posiadania czujek dymu w mieszkaniach, notują ciągły spadek liczby ofiar pożarów. W Polsce obowiązku takiego nie ma ale… pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych zależy przede wszystkim od nas samych. Czujka dymu to „mała inwestycja w duże bezpieczeństwo”!

Więcej informacji - kliknij tutaj

 

Liczba odwiedzin : 47
Podmiot udostępniający informację : Urząd Gminy Oława
Osoba wprowadzająca informację : Joanna Szulżyk
Osoba odpowiedzialna za informację : Joanna Szulżyk
Czas wytworzenia: 2017-09-29 14:49:43
Czas publikacji: 2017-09-29 14:49:43
Data przeniesienia do archiwum: Brak